Grocieries Homework

For the next few weeks we will all be managers and customers of a grocery store. To help us have some real-life math experiences, I am asking that every student bring in at least one non-perishable food item by Monday, April 29th. Also, include the price on that item.

I am also asking that each student take a picture at the grocery store similar to this one so that we can do some price comparisons:

tylenol1

It will be helpful to see multiple items with different prices and differet weights. Ie. A picture of a box of Kraft Macaroni and Cheese $2.19 5.5 oz, a box of Velveeta Cheese Macaroni and Cheese $4.05 6.7 oz, and a box of Annie’s Mac and Cheese $5.00 4.5 oz all next to each other on the shelf at the store.

Please email me the picture by Friday, May 3rd.

If you have any questions, let me know.

Advertisements

One thought on “Grocieries Homework

  1. Hi Beth, Will brought in a box of mac n cheese yesterday when you were out — I had seen the request in the last newsletter. The price was @ $1.79, sorry it wasn’t labeled. We’ll get the pictures done. Looks like a fun project!

    Sent from my iPad

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s